ALLMÄNLYDNAD STEG II
(hundägarutbildning)
GRUNDKURSER VÅREN 2026
För dessa två kurser ska du har genomgått en tidigre valpkurs.
Om du har en hund med speciella behov av träning på grund av rädslor och/eller problematiska hundmöten eller andra problembeteenden, anmäl då till kursen "Hundar med speciella behov".
För hundar 6 månader och uppåt.
Vi lägger en bra grund för allmänlydnaden. Kursen innehåller träning
på att gå fint i koppel, hundmöten, inkallning och störningar samt inte minst belöningsträning, som är så viktig för att få struktur i hundträningen.
Vi provar även på lite olika typer av aktivering med hundarna.
Kursen inleds med en gemensam föreläsning med andra kursdeltagare från kurser som startar samtidigt för att alla ska få samma grundläggande teori.
För att gå de praktiska kurstillfällena måste du först vara med på föreläsningen (har du deltagit i motsvarande föreläsning under de senaste åren så behöver du inte gå igen, men vi rekommenderar att gå en gång till, då repetition aldrig är fel!)
Instruktör:
Monica Henriksson, Ale BKs avtalsinstruktör
Gemensam föreläsning för båda kurserna
onsdag 4/2 kl 18-20.30 ca
PRAKTIK GRUNDKURS 2
onsdag 11/2 kl 17-19
onsdag 25/2 kl 17-19
onsdag 18/3 kl 17-19
onsdag 1/4 kl 17-19
onsdag 15/4 kl 17-19
PRAKTIK GRUNDKURS 2
onsdag 11/2 kl 19.15-21.15
onsdag 25/2 kl 19.15-21.15
onsdag 18/3 kl 19.15-21.15
onsdag 1/4 kl 19.15-21.15
onsdag 15/4 kl 19.15-21.15
Du anmäler dig via formuläret här nedan.
OBS: Anmälan är bindande och Ale BKs medlemmar har företräde.
Kursen genomförs endast om det är minst 5 deltagare
(du får din bekräftelse när vi har fått in 5 anmälningar)
OBS: datumen kan komma att ändras pga av sjukdom eller oförutsedda händelser, men då hittar vi nytt datum så nära i tid som möjligt
______________________________
Plats
Ale BK, Lindåsen, Nödinge. Vägbeskrivning hittar du HÄR
Kurskostnad: 1600 kr. Betalas till BG 325-4935, märk betalningen med ditt namn + grund 1 eller grund 2 (vänta med att betala till du får bekräftelse på att du fått plats på kursen)
OBS! för att gå kurs på Ale BK måste du vara medlem endera i Ale BK
(läs mer om hur du blir medlem i Ale BK här) eller i Kungälvs BK.
Alla kurser genomförs i samarbete med Medborgarskolan
ANMÄLAN
Anmälan genom formuläret nedan (OBS: vid anmälan får du ett mail med kopia på de uppgifter du har fyllt i. Om du inte får ett mail kan det bero på att du har fyllt i din e-postadress fel, kontrollera noga att du inte har något mellanslag för mycket. Om du inte lyckas anmäla dig så prova med en annan webbläsare):
Vi använder oss av Ale BKs eget utbildningsmaterial vilket garanterar att alla våra valp- och grundkurser har samma upplägg och lärandemål, vilket gör att kursdeltagarna kan fortsätta till nästa nivå med samma förkunskaper.